Власта не и попушта на опозицијата за законот за обвинителство

Нема никаков напредок во преговорите помеѓу власта и опозицијата за новиот предлог Закон за јавно обвинителство. И едните и другите велат дека не сакаат да отстапат ниту еден „чекор” за да можат преговорите да тргнат напред.

Од опозицискиот табор за „Слободен печат” велат дека преговарачкиот статус е во статус кво ситуација.

– Увидовме дека премиерот Зоран Заев не е баш многу искрен и фер во предлозите што ги понуди на последната средба. Ги анализиравме неговите предлози и тие всушност ништо ново не нудат од тоа што е и порано кажано како предлог, односно избор на нов обвинител во Одделот на ОЈО за организиран криминал и нов шеф во редовното обвинителство. Згора на се, тој ретерираше од својата идеја опозицијата да го предложи новиот републички јавен обвинител. Рече дека му било сугерирано дека тоа било противуставно и законски и ред други изговори. Имаме чувство дека тие не сакаат како власт да отстапат за ништо, а сакаат се да е по нивна желба. Така нема да има уште долго време напредок во преговорите – вели член на преговарачкиот тим од опозицијата.

Прочитајте и...  Да се јавиш да пријават дефекти нашите да нема струја: Нови три „бомби“ од разговори меѓу Јанушев и Јанакиески

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за „Слободен печат“ рече дека ќе се залага јавниот обвинител да го бираат граѓаните.

– Ајде да го измениме Уставот со подршка на сите политички партии и нека бираат граѓаните јавен обвинител на непосредни избори. Ајде таква реформа да направиме, да не го нуди ни ВМРО-ДПМНЕ, ни СДСМ, да нема компромиси, туку јавен обвнител кој граѓаните ќе си го изберат. Ајде да договориме да не старее економскиот криминал, и да не биде само избрано или именувано лице. Да видиме што се случува во бизнисот, во администрацијата, во правосудството. Ние имаме административци со по неколку станови, вили, возила стекнати со плата. Да видиме како ги стекнале. Имаме судии и обвинители кои располагаат со сериозни имотни листови. Да учиме на успешни примери како оној од Естонија. ВМРО-ДПМНЕ ќе нема концесија кон никого – рече Мицкоски.

Прочитајте и...  Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Од СДСМ, пак, засега не даваат конкретен одговор каде и како запнале преговорите. Единствено, кратко велат дека „прават буквално сè да се постигне заеднички консензус за градење на реформи во сферата на правосудството“.

Од досега познатото е дека власта предлага идниот јавен обвинител да се бира по редовна процедура и да мине низ филтерот на Советот на обвинители, барање со кое пак не се согласува опозицијата. Власта предлага и предметите на СЈО да продолжат од точката до која се стигнати, додека опозицијата бара сите предмети кои сега се во рацете на ОЈО, а се отворени по 30 јуни 2017 година да се запрат.

Поради политичките надмудрувања на политичарите, во Собранието на Македонија не може да мине ни идејата за назначување на вршител на должност потписник на сметката на тоа што остана од Специјалното јавно обвинителство. Тоа е нужно бидејќи доцнат платите за вработените во СЈО, има низа неплатени сметки, а прашање на време е кога вработените ќе излезат на улица и ќе штрајкуваат.

Прочитајте и...  Зибери: Струга ќе стане уште попривлечен туристички град

Прочитај повеќе

Италијанские лекари можат да наредат принудно хоспитализирање на заразените со коронавирус

Слободен печат

За 24 часа регистрирани 415 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи (ВИДЕО)

Слободен печат

На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Комисијата до Владата ќе достави предлог за задолжителен ПСР тест за граѓани од Србија, Косово, Бих и Црна Гора

Слободен печат

Болсонаро го спореди коронавирусот со дожд: На крајот сите ќе бидеме мокри

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“

Слободен печат

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Шкриељ: Единствен излез од сиромаштијата е вработувањето, продолжуваме на патот на социјалната реформа (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат

Новиот француски министер за внатрешни работи е под истрага за силување

Слободен печат

Директорот на ФБИ: Кина е најголемиот противник на САД

Слободен печат