Влае ќе го добие првото детско инклузивно игралиште - Слободен печат

Влае ќе го добие првото детско инклузивно игралиште

Започнува со изведба првото детско инклузивно игралиште во Влае 2, веднаш до плоштадот „Делфина”. Игралиштето ќе се протега на 450 квадратни метри, со мека подлога, а ќе содржи реквизити што ќе можат да ги користат и деца со инвалидитет.

Како што информира денеска градоначалникот на општина Карпош Стефан Богоев, просторот ќе биде целосно оплеменет со канделабри, нови корпи и клупи, а се работи за проект што чини 50.000 евра.

Финансиери на проектот „Инклузивно детско игралиште” се Министерството за локална самоуправа и Швајцарската агенција за соработка и развој преку грант добиен од Центарот за развој на Скопски плански регион, во рамки на проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој”. Проектот е еден од дванаесетте проекти со кои во моментот управува Центарот за развој на скопски плански регион, во соработка со Швајцарската конфедерација и Владата

Прочитајте и...  Рамчиловиќ: Да продолжиме кон она што се гледа - интеграција, стабилна и просперитетна држава

Целта на проектот, како што информира раководителот на Центарот за развој на Скопски плански регион, Љупчо Кец Мицковски, е тоа катче во иднина да претставува место каде што лицата со попреченост ќе се дружат, забавуваат и комуницираат.

Градоначалникот Богоев потсети дека неодамна во Влае отвориле и сензорна соба во основното училиште „Димо Хаџи Димов” и најави отворање на две нови во училиштата „Вера Циривири Трена” и „Аврам Писевски”.

Прочитај повеќе

Вучиќ свикал итен состанок со министрите

Слободен Печат

Републиканците под притисок: Советник има докази против Трамп?

Слободен Печат

Ахмети: Бараме владеење на правото преку ветингот

Слободен печат

„ЖЕТОН ЗА КУЛТУРА“: Бесплатен билет за музеј или претстава доколку не користите автомобил во Виена

Слободен печат

Туристи од Тајван во Шибеник носеле натпис „Не сме од Кина“ (ФОТО)

Слободен Печат

Наскоро на Фејсбук страната на 1ТВ ќе бидат откриени лицата кои стојат зад тивката ликвидација на Боки 13

Слободен печат

Остави Коментар

13 − 8 =

Прочитај повеќе

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат