Владина делегација во Виена на средби со претставници на австриски компании – Слободен печат
ВестиЕкономија

Владина делегација во Виена на средби со претставници на австриски компании

Како што соопшти владината прес-служба, тема на средбите ќе биде економскиот развој и инвестицискиот потенцијал во државата во организација на Мрежата за бизнис развој на Југоисточна Европа (South-East European Business Development Network, SEEBDN).

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска ќе престојува во Виена, каде ќе има работни средби и панел дискусија со претставници на австриски компании.

Како што соопшти владината прес-служба, тема на средбите ќе биде економскиот развој и инвестицискиот потенцијал во државата во организација на Мрежата за бизнис развој на Југоисточна Европа (South-East European Business Development Network, SEEBDN).

Во делегацијата се и вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економски ресурси Кочо Анѓушев и министерот за здравство Венко Филипче.
Премиерот Заев ќе учествува и на панел дискусија организирана од австрискиот Карл – Ренер Институт и фондацијата „Фридрих Еберт” за ЕУ перспективите на Република Северна Македонија и домашните реформски процеси.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close