Владе Дивац примен во Куќата на славните на НБА

Поранешниот кошаркар на ЛА Лејкерс, Сакраменто кингс, Шарлот хорнетс, Владе Дивац ќе биде примен во куќата на славните на НБА лигата, објави новинарот на ЕСПН, Адријан Војнаровски.

Приемот на новите членови на Куќата на славните ќе се одржи во Минеаполис од 6 до 8 април за време на фајнал фор турнирот во НЦАА лигата.
Освен Дивац во конкуренција за прием во класата 2019 година беа уште и Крис Вебер, Маркес Џонсон и Бен Волас кои не беа избрани.

Прочитајте и...  Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Владе Дивац во НБА лигата играше 16 години и тоа за екипите на ЛА лејкерс, Шарлот и Сакраменто каде и моментно ја извршува функцијата претседател на кошаркарски операции.
Тој е еден од седумте кошаркари кои постигнале повеќе од 13.000 поени, 9.000 скокови, 3.000 асистенции и 1.500 блокади.

Прочитај повеќе

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен печат

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата

МИА Агенција