Владата сепак ќе понуди помош за Нотр Дам

Владата на Република Северна Македонија информира дека ќе и понуди поддршка на Франција за реставрација на катедралата Нотр Дам.

„Владата го задолжи Министерство за надворешни работи да стапи во контакт со Министерството за надворешни работи на Франција за координација во врска со помошта на меѓународната заедница за помошта за реставрација на опожарената црква Нотр Дам, со цел да се определи најсоодветна поддршка како знак на солидарност во обновата на овој грандиозен споменик од цивилизациско значење“, се вели во одговорот од Владата.

Помош за Нотр Дам стигнува од сите страни на светот.

Прочитајте и...  На 20 избирачки места на гласачите ќе им се проверува отпечаток од прст

Прочитај повеќе

Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

МИА Агенција

Муниција од Втората светска војна би можела да принуди 10-годишна евакуација на цело село во Швајцарија

Слободен печат

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат

Димитров: Без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна и стабилна Европа

Слободен печат

Претседателите на Словенија и Хрватска се договорија за интензивно решавање на проблемите меѓу двете земји

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се чекаат тестовите за присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим

Слободен печат

Потпретседателката на Иран е заразена со коронавирус

МИА Агенција

Еден авионски билет е поевтин од кафе во Кина

МИА Агенција

Се испитува дали мигрант од Авганистан е заразен со коронавирус во Албанија

МИА Агенција

Филипче: Во домашна изолација се 12 лица, меѓу кои две деца

Слободен печат

И коронавирусот во предизборна кампања