-2 C
Скопје

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Владата вечерва потврди дека ќе достави до Собранието предлог за продолжување на рокот за постоење на кризна состојба до 30 јуни 2021 година.

Ваквата одлука, како што се посочува во соопштението од владината прес-служба, е донесена на денешната седница врз основа на предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи.

– Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 25-та седница го усвои предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и го утврди текстот на Предлог – одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, се наведува во соопштението од Владата.

Прочитајте и...  Судот го одби барањето за привремено пуштање на слобода на Тачи и останатите лидери на ОВК

На 20 ноември беше прогласена 30-дневна кризна состојба. Таа трае до 19 декември.

Поврзани вести

На денешен ден – 28 јануари

Слободен печат

Денеска се празнува светецот родум од Македонија – Свети Гаврил Лесновски

Слободен печат

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Остави Коментар