Владата не открива кој ќе биде новиот Министер за финансии

Во врска со вчерашните шепкулации за назначување на нов министер за Финансии,„Слободен печат“ побара официјален став од страна на Владата во врска со ова прашање и дали Министерството за финансии ќе добие министер.

– За време на вчерашната 150-та владина седница ова прашање воопшто не беше точка на разговор. Министер за финансии избира Собранието на предлог на премиерот. За ова прашање информациите ги има само премиерот, па кога истото ќе биде затворено јавноста ќе биде соодветно информирана“, велат од владиниот кабинет.

Како што објавивме во текот на вчерашниот ден, како нов министер и најсериозен кандидат се споменуваше Нина Ангеловска, ко-основач и извршен директор на платформата „Групер“.

Инаку за потсетување, од разрешувањето на Драган Тевдовски во јуни, со Министерството за финансии управува заменик-министерката Ширет Елези, а политиките во овој ресор ги води премиерот Зоран Заев. Премиерот првично предложи тој да биде и министер за финансии, но од Антикорупциската комисија излегоа со мислење дека тој нема право биде и премиер и министер.

Прочитајте и...  Конечно одлучено: Изборите во САД ќе се одржат оваа година, познат и точниот датум

Прочитај повеќе

Конституиран новиот српски Парламент, реакции на опозицијата

Слободен печат

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Слободен печат

Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Слободен печат

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Слободен печат

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Весна Дамчевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат