Владата на Џонсон повторно одби да го објави извештајот за мешањето на Русија

Владата на Велика Британија одби да го објави извештајот кој го истражуваше мешањето на Русија во нејзиниот демократски процес, пренесува денес Гласот на Америка (ВОА).

Владата одби да го објави извештајот и покрај повиците тој да се објави пред парламентарните избори закажани за 12 декември.

Извештајот на парламентарниот одбор за разузнавачки работи и безбедност е направен пред неколку месеци, а претседателот на одборот изјави дека документот е подготвен за објавување.

Одложувањето го истакнува сомнението дека извештајот би можел да биде штетен за владеачката Конзервативна партија, наведува ВОА.

Во извештајот се наведени резултатите од истрагата за обвиненијата дека Москва се обидела да се вмеша во британската демократија, вклучувајќи го и референдумот за напуштање на Европската Унија во 2016 година и парламентарните избори во 2017 година. Извештајот е завршен во март, но владата го одложи неговото објавување за по изборите.

Прочитајте и...  Испрани се Македонијо!

– Во недостаток на извештајот, поради одлагање, гласини и шпекулации се шират – вели Ендру Фоксал, експерт за Русија во Друштвото „Хенри Џексон“.

Постои можност извештајот да ја нагласи врската меѓу Русија и владеачките конзервативци. Тие ги отфрлаат тврдењата дека извештајот би можел да биде непријатен.

– Нема докази кои би можеле да сугерираат дека Русија или Кремљ биле успешно ангажирани во мешање во нашиот изборен процес – рече висок претставник на министерството за надворешни работи на Британија, Кристофер Пинчер.

Владата нагласува дека се чека извештајот да ја пројде безбедносната проверка, но претседавачкиот одбор кој го состави Доминик Грив вели дека извештајот веќе добил дозвола за објавување.

Пратениците на опозицијата, меѓу кои и министерката за надворешни работи во сенка Емили Торнбери, тврди дека станува збор за завера.

Прочитајте и...  Кон: Маските ќе ги носиме до наредната пролет, 85% од тестираните во Белград се позитивни

Во САД, истрагата на Роберт Малер заклучи дека Русија се мешала во претседателските избори во 2016 година. Хилари Клинтон, која загуби од сегашниот претседател Доналд Трамп на тогашните избори, ја оспори одлуката на британската влада.

– Изненадена сум поради фактот што британската влада нема да го објави извештајот за руското влијание, затоа што секој човек кој гласа во земјата има право да го види извештајот пред одржувањето на изборите – рече Хилари Клинтон.

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон ги отфрли сомненијата дека извештајот е штетен за неговата партија и најави дека ќе биде објавен по изборите.

Прочитај повеќе

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат

Во Црна Гора се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

Слободен печат

МФ изработи прирачник „Купувам домашно” со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Царовска на средба со Форум на жени од Карпош: Со цврста заложба ја јакнеме родовата еднаквост

Слободен печат

Носителот на листата во ИЕ 3 од Левица Мрмов од Делчево најави поголема заштита на работничките права

Слободен печат

Мисајловски од Куманово: Обнова за спортот, инфраструктурата и бизнисот

Слободен печат