Владата на Џонсон го претрпе првиот пораз од изборите во декември

Законот сега е во Домот на лордовите, каде владата нема мнозинство. Не се очекува да биде блокиран од овој дом, но лордовите бараат да се направат некои измени.

Конзервативците на Џонсон добија големо мнозинство во долниот дом на парламентот на предвремените избори на 12 декември, а пратениците брзо го усвоија предлог-законот овој месец за ратификување на договорот за напуштање на ЕУ.

Британската влада на премиерот Борис Џонсон синоќа во парламентот го претрпе првиот пораз од изборите во декември, бидејќи горниот дом гласаше за заштита на правата на европските граѓани во Велика Британија по Брегзитот.

Законот сега е во Домот на лордовите, каде владата нема мнозинство. Не се очекува да биде блокиран од овој дом, но лордовите бараат да се направат некои измени.

Домот на лордовите гласаше со големо мнозинство (270 „за“, 229 „против“) за амандманот изнесен од проевропските либерални демократи, со кој ќе им се даде право на европски граѓани да останат во земјата по Брегзитот без да поднесат барање до владата за да останат.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Венко Филипче информира за моменталната состојба со коронавирусот во земјава

Тие исто така ќе се погрижат да им се даде физички доказ дека имаат право да останат во земјата. Владата соопшти дека овие луѓе ќе добијат безбеден статус поврзан со нивните пасоши.

Портпаролот на Џонсон не може да потврди дека европските граѓани навистина може да добијат таков  документ.

Било какви измени во законот донесен од страна на Домот на лордовите мора да бидат вратени во Долниот дом на одобрување, што значи дека тие на крајот може да бидат отфрлени.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат