Владата ќе одвои 4.5 милиони евра за „зелена нафта“

Со средствата добиени од кредитот од Светска банка во висина од 50 милиони евра ќе се изградат трите откупно-дистрибутивни центри во Скопје, Стгрумица и Ресен, најави министерот Димковски.

Поддршката за земјоделците преку доделувањето на „зелена нафта“ се зголемува од 30 на 50 отсто, а ваквата одлука не е предизборна туку истата е донесена поради корона кризата, вели министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Трајан Димковски. Според него овие средства им се неопходна на земјоделците за да можат да бидат поконкурентни.

Димковски информираше дека договорот за картичките преку кои земјоделците ќе може да купуваат „зелена нафта” е веќе потпишан со економскиот оператор. Поради рестриктивното движење и потребата од држење дистанца, картички ќе треба да подигнат само околу 5.000 производители – оние што не ја користеле оваа мерка. На останатите, пак, кои веќе имаат картички, тие ќе им бидат само надополнети, зависно од културите и површините со кои располагаат.

Прочитајте и...  Заврши гласањето на болни и немоќни во штипскиот регион

Министерот најави дека со средствата добиени од кредитот од Светска банка во висина од 50 милиони евра ќе се изградат трите откупно-дистрибутивни центри во Скопје, Стгрумица и Ресен, но, дел од средствата ќе се искористат и за регистарот, односно пописот на државното земјоделско земјиште, вклучувајќи ги и пасиштата.

Во врска со петте милиони евра поволни кредити преку Развојната банка кои може да ги користат микро, малите и средните претпријатија, Димковски информира дека условите се значително подобрени. Се работи за постоечка, редовна кредитна линија за која е зголемен максималниот износ од 300.000 на 500.000 евра, рокот за отплата е зголемен на 24 месеци за обртни средства, односно на 10 години на основни средства, а камата е фиксна и изнесува два отсто.

Прочитајте и...  ЈО: Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите

 

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат