Владата ќе одржи седница во Битола

Владата на Македонија денеска во зградата на Општина Битола ќе ја одржи својата редовна 159-та седница.

Со оваа прва седница во низата што во наредниот период ќе се одржуваат во различни региони во државата, како што информираат од владината прес-служба, ќе претседава премиерот Зоран Заев, на неа ќе присуствуваат сите министри, а како гости ќе учествуваат и градоначалниците од Пелагонискиот регион, од општините Битола, Прилеп, Крушево, Кривогаштани, Долнени, Новаци, Могила и Демир Хисар.

На оваа седница приоритет ќе добијат информациите и одлуките за проекти од непосреден интерес на граѓаните на овие општини.

Пред почетокот на седницата, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули ќе ја посетат РЕК Битола, каде ќе ја промовираат мерката за инвертер клими, во присуство градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска.

Прочитајте и...  МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Мнистерот за транспорт и врски Горан Сугарески, пак, и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов, заедно со градоначалничката Петровска ќе извршат увид во работите на рехабилитацијата на регионален пат Прилеп-Тополчани-Битола, а министерот за здравство Венко Филипче ќе го посети Здравствениот дом во Битола, кадешто пред 1 месец се пушти во употреба реновираната Служба за итна медицинска помош.

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, заедно со градоначалничката Петровска ќе посети неколку мали групни домови во општината, додека заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули заедно со Петровска ќе изврши увид во напредокот на изградба на пречистителна станица за отпадни води во потпелистерските села Трново и Магарево.

Прочитајте и...  Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат