Владата ги поништи решенијата на Мизрахи за разрешување директори на центрите за социјална работа - Слободен печат

Владата ги поништи решенијата на Мизрахи за разрешување директори на центрите за социјална работа

Владата ги поништи решенијата на техничката министерка Рашела Мизрахи за разрешување на директорите во меѓуопштинските центри за социјална работа во Штип, Битола, Пробиштип, Валандово, Прилеп и Радовиш.

Целото соопштение прочитајте го во продолжение:

„Владата вечерва донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување на должност вршители на должност и именување на вршители на должност директори во јавните установи – меѓуопштински центри за социјална работа во Штип, Битола, Пробиштип, Валандово, Прилеп и Радовиш.

Одлуката на техничката министерка Рашела Мизрахи за разрешување и именување на вд директорите на центрите за социјална работа е донесена спротивно на чл.46 став 2 од Законот за влада: „Дополнителниот заменик на министерот заедно и рамноправно со министерот учествува во остварувањето на надлежностите предвидени во Законот за организација и работа на органите на државната управа„.

Со оглед дека целта за избор и на техничкиот министер и на дополнителниот заменик на министер е организација на изборите за пратеници во Собранието, сите правни и кадровски прашања потребно е заедно и рамноправно да се разгледуваат и за истите заедно и рамноправно да се носат одлуки односно да се одобруваат, што следствено ќе биде верификувано со акт/документ кој ќе биде потпишан во случајов од министерката и од дополнителната заменичка на министерката.

Прочитајте и...  Косово: Укинувањето на таксата и воведувањето реципроцитет кон Србија е прашање на денови

Техничката министерка, спротивно на законот и со притисок врз вработените во архива (со писмена наредба) ги донела решенијата за разрешување и решенија за именување на други вршители на должност директори во јавни установи меѓуопштински центри за социјална работа.“ пишува на Фејсбук профилот на Владата.

Прочитај повеќе

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО

Слободен печат

Издадени осум сериозни предупредувања за поплави во Британија

Слободен печат

Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Слободен печат

Што значеше „Маршот за правда“

Ерол Шаќири

Пешева од „Анима Мудни“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Слободен печат

Остави Коментар

14 + 20 =

Прочитај повеќе

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат

Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Слободен печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Златото достигна историски највисока вредност во однос на еврото

Слободен печат