1 C
Скопје

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Грчка супа (РЕЦЕПТ)

Многу риба, морски плодови, суфлаки, фета сирење, грчка пита и многу слатки десерти ја карактеризираат грчката кујна. Свежите производи, употребата на ароматизирани растенија и зачини, маслиновото масло и едноставноста се основни карактеристики на грчката кујна.

Што велите за една крем грчка супа во ова студено неделно попладне. Предноста е што нема да ви одземе време во подготовката бидејќи воопшто нема да изгубите време додека ја варите, бидејќи не се вари, туку само се блендира и сервира.

Состојки:

– 6 зрели домати
– 50 мл маслиново масло
– 200 гр кисело млеко со помала масленост
– 200 мл ладна вода
– 5 ливчиња свежо нане
– 20 мл сок од лимон
– сол и бибер по вкус

Прочитајте и...  ФОТО | Венчаница од 91 метар свила, а наместо букет нешто невообичаено: Дали знаете како изгледала Меланија Трамп на венчавката?

Подготовка:

Најпрво излупете ги доматите и ставете ги во блендер. Во блендерот додадете ги маслиновото масло, киселото млеко, водата, нането, лимонот и по вкус додадете сол и бибер.

Блендирајте уште 5 минути на средна брзина за сите состојки убаво да се измешаат. За супата да не биде ладна состојките пред подготовка нека бидат на собна температура еден час.

Сервирајте во длабока линија и додадете уште малку сок од лимон, секако по желба.

Добар апетит!

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Грчка пита (РЕЦЕПТ)

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Гиро пита (РЕЦЕПТ)

 

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар