5 C
Скопје

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Грчка пита (РЕЦЕПТ)

Многу риба, морски плодови, суфлаки, фета сирење, грчка пита и многу слатки десерти ја карактеризираат грчката кујна. Свежите производи, употребата на ароматизирани растенија и зачини, маслиновото масло и едноставноста се основни карактеристики на грчката кујна.

За денес ќе ви го откриеме традиционалниот рецепт на грчката пита за која не треба да сте мајстор за подготовка на кори или сукање. Сите состојки еден сад и питата е готова.

Состојки:

– 3 јајца
– 250ml јогурт
– 1 прашок за печиво
– 500g брашно
– 150g шунка
– 150g сирење
– 10 кисели краставички
– масло
– сол
– бибер

Подготовска:

Најпрво исечкајте ги краставичките и шунката на ситни коцки. Во подлабок сад соединете ги сите состојки, освен сирењето, додека не добиете убаво меко тесто.

Прочитајте и...  „Ова е очајно, понижувачки и срамно“: Вака кралското семејство ги тестира кандидатите за работа во палатата

Ставете масло во тава за печење, размачкајте го, па нанесете го тестото. Печете 15 минути на 200 степени.

Извадете ја питата, изрендајте го сирењето и продолжете со печење уште 5 минути.

Кога малку ќе се олади, исечете ја и послужете.

Добар апетит!

Поврзани вести

Објавена е првата фотографија на Кристен Стјуарт како принцезата Дајана во филмот „Spencer“

Слободен Печат

Во вашето неделно мени задолжително вметнете ја и рибата

Слободен печат

„Ова е очајно, понижувачки и срамно“: Вака кралското семејство ги тестира кандидатите за работа во палатата

Слободен печат

Серијата „Bridgerton“ ги сруши рекордите на гледаност на „Netflix“

Слободен Печат

По скандалот со канибализам: Елизабет Чемберс, поранешната сопруга на Арми Хамер сака само нормален живот

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Француска кујна – Тарт фламбе

Слободен Печат

Остави Коментар