ВКУСНО И МАКЕДОНСКО: Најлесниот колач со јаболка (РЕЦЕПТ)

Овој стар македонски рецепт го има речиси во секоја тетратка со рецепти на нашите баби и мајки, а вкусот е едноставно, неповторлив.

Потребни состојки:

3 јајца
Една чаша шеќер
Три јаболка
250 гр мелени ореви
200 гр гриз
Еден ванилин шеќер
Еден прашок за пециво

За шербет:

2 чаши шеќер
3 чаши вода

Подготовка:

Излупете ги јаболката и изрендајте ги крупно. Во сад за матење матете ги јајцата, па додавајте го шеќерот и продолжете со матење. Во изматените јајца додадете ги сувите состојки и јаболката и измешајте да се соедини смесата.

Во намастена и набрашнета тепсија истурете ја смесата и печете 40 минути на 200 степени. Додека колачот се пече подгответе го шербетот.

Испечениот колач исечете го на парчиња и прелијте со топол шербет. Оставете го најдобро преку ноќ да се впие.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат