17.8 C
Скопје

Вкусете нешто поразлично: Дали сте пробале пица карбонара?

Секогаш кога ќе се спомне карбонара веднаш помислуваме на превкусните шпагети. Карбонара е едно од најпознатите италијански јадења со тестенини чиј рецепт потекнува од Рим уште од средината на 20 век. Но дали некогаш сте пробале карбонара пица? 

СОСТОЈКИ:

За тестото:

 • 1 свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 70 мл вода
 • 225 г брашно
 • 4 лажици маслиново масло
 • сол

За филот:

 • 80 г доматен сос
 • 60 г моцарела
 • 5 резанки сланина
 • 40 г сечкани свежи печурки
 • 40 г пармезан
 • 1 јајце

ПОДГОТОВКА:

Откако квасецот ќе стаса, во сад измешајте го со останатите состојки и замесете тесто. Добро размесете го и обликувајте го во топка, па ставете го во сад покриено со крпа да стасува 40 минутидодека се удвои. Потоа премесете го и нека одмори уште 15 минути. Готовото тесто расукајте го и ставете го во плех обложен со хартија за печење. Намачкајте го со доматен сос, ставете ги ренданите кашкавали и посипете со малку густа павлака за готвење, само малку. Ставете парчиња сланина, сечкани печурки и зачинете со сол и црн пипер. Печете во рерна загреана на 200 степени. Извадете ја од рерна пицата, одделете ја белката од жолчката и ставете ја белката, па нека се потпече. Потоа извадете ја од рерна пицата, на средина ставете ја жолчката и повторно потпечете две минути. Посипете со оригано и послужете.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар