Вкупно 90 лица го прекршиле полицискиот час, 57 се приведени

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР забраната за движење на ниво на целата држава не ја почитувале 90 лица, при што приведени се 57, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.

Според статистичките податоци на 20 лица им се издадени решенија за изолација, а 241 лица потпишале изјави за самоизолација, информираат од МВР.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката.

Прочитајте и...  Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

Прочитај повеќе

Шекеринска: Армијата беспрекорно ги извршува задачите во справувањето со пандемијата, затоа е НАТО Армија

Слободен печат

Си-Ен-Ен: Разорен биланс од пандемијата во САД

Слободен печат

Советот за безбедност в сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Слободен печат

Реструктурирања во „Нисан мотор“, се затвора фабриката во Барселона

Слободен печат

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Слободен печат

СЗО: Кризата да не ги присили владите да ги намалат јавните трошоци за здравството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Грција ќе одвои 115 милиони евра за помош на авиопревозниците

Слободен печат

Џонсон денеска ќе ги претстави чекорите за олеснување на мерките против пандемијата

Слободен печат

Хрватска ги отвора границите за 10 земји, Македонија не е меѓу нив

Слободен печат

Австрија ги штити домашните компании: Наскоро закон за заштита нафирмите од странско преземање

Слободен печат

Општина Карпош ќе им додели по 10.000 денари на полуматурантите – првенци на генерација

Слободен печат

Бремените се ослободени од работа и затоа не им треба боледување