Вкупно 10 руски дипломати протерани од балтичките држави

Лидерите на Балтичките земји/ Фото EPA-EFE/TOMS KALNINS

Естонија, Летонија и Литванија протераа 10 руски дипломати, соопштија денеска министрите за надворешни работи на трите балтички земји.

Литванија протера четворица, а Летонија и Естонија по тројца руски дипломати.

Дипломатите беа протерани во координиран потег, поради активности што се спротивни на нивниот дипломатски статус, но и земајќи ја предвид руската агресија врз Украина, објави на Твитер летонскиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевикс.

Естонското Министерство за надворешни работи соопшти дека протерани тројца дипломати затоа што „директно и активно ја поткопувале естонската безбедност и ширеле пропаганда, според која е оправдана руската воена акција”, соопшти Министерството за надворешни работи во Талин.

Видео на денот