Вкупната бројка на починати од коронавирус во Бразил надмина 130.000

Во Бразил во последните 24 часа се потврдени нови 43.718 случаи на коронавирус, а со тоа вкупниот број на заразени сега достигна 4.282.164 лица.

Во последното деноноќие во земјата од ковид-19 умреле уште 874 лица, со што вкупната бројка на смртни случаи од почетокот на пандемијата надмина 130.396 лица, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Бразил се наоѓа на третото место во светот според бројот на заразени со коронавирус, веднаш по САД и Индија, и е на второ место во светот според бројот на смртни случаи, по САД.

Прочитајте и...  Демократски сојуз: Да не се брза со патокази, Борисов кажа сè

Поврзани вести

Кина со санкции за американските функционери поради мешање во внатрешните работи на Хонг Конг

И.И.

ЗНМ: Медицинските работници не смеат да го ограничат пристапот на новинарите

Слободен печат

Во Штип почнува пријавувањето за гласање на болните и немоќни лица

Слободен печат

Почна пријавувањето за гласање во Штип за болните и изнемоштени лица

Слободен печат

Следното рочиште за „Титаник“ е на 7 декември

Слободен печат

Подгорица ја поздравува одлуката на Белград, но не се откажува од протерување на српскиот амбасадор од Црна Гора

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian