Вјоса Османи: Косово е против „Отворен Балкан“, тоа ѝ служи на Србија за да го шири хегемонизмот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи вели дека нејзината држава е против иницијативата „Отворен Балкан”, покрената од премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, затоа што, според неа, таа иницијатива претставува „простор за ширење на српскиот хегемонизам”, пренесува Танјуг. На денешната прес-конференција со претседателот на Словенија, … Продолжи со читање Вјоса Османи: Косово е против „Отворен Балкан“, тоа ѝ служи на Србија за да го шири хегемонизмот