Вјоса Османи да биде министерка за надворешни работи или претседателка на косовското Собрание, предлага Курти - Слободен печат

Вјоса Османи да биде министерка за надворешни работи или претседателка на косовското Собрание, предлага Курти

Лидерот на Самоопределување и кандидат за премиер на Косово, во интервју за „Опинион“ во ТВ Клан изјави дека Демократксиот сојуз на Косово прифатил во принцип да влезе во коалиција со нив за создавање на новата Влада.

Албин Курти запрашан за функциите кои би можел да му ги понуди на ДСК, рече дека на претседателот на ова партија, Иса Мустафа може а му ја понуди и претседателската функција.

Запрашан околу функциите за Вјоса Османи, тој рече дека таа сакала да биде премиер, па сега ќе треба да се разгледуваат други опции.

– Јас верувам дека и следува на госпоѓата Османи да зборува, таа сакаше да биде премиер сега треба да видиме кој е планот Б. Јас не знам кој е планот Б. Јас имав многу добра соработка со госпоѓата Османи како колеги пратеници, верувам дека заедно добро ќе владееме. Јас верувам дека како министерка за Надворешни работи, како претседателка на Собрание ќе биде подобро – изјвил Курти.

Прочитајте и...  Пропадна уште еден обид за формирање на влада во Косово

На прашањето дали ќе го разрешат Хашим Тачи од претседателската фунцкија, тој вели дека тие од пред некое време побарале вакво нешто, но дека се уште немаат гласови за да го разрешат.

Инаку Османи заедно со лидерот на ДСК денеска се очекува да остварат средби со Курти.

Прочитај повеќе

Србинка сподели приказна од Вухан: Луѓето се исплашени, паничат, нема настава во училиштата!

Слободен печат

Балканскиот Ескобар во Атина не носел оружје и користел јавен превоз

Слободен Печат

Импичментот- „предизборно оружје” кое го користат партиите меѓусебе

Слободен печат

Пропадна уште еден обид за формирање на влада во Косово

Слободен печат

ОБНОВЕНО: Земјотресот ја погоди Албанија, а не Македонија – ЕМСЦ објави грешен податок

Слободен печат

Реанимиран и хоспитализиран турист со корона вирус во Париз

Слободен печат

Остави Коментар

one × four =

Прочитај повеќе

Сириската војска презеде контрола врз стратешки град

Слободен Печат

Силниот земјотрес во Албанија предизвика паника кај населението

Слободен Печат

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и кај нас

Слободен печат

Нетанјаху: Ова е историски ден, мировниот план за Блискиот Исток е исклучителен

Слободен печат

Совети за безбедно патување во услови на епидемија од коронавирусот

Слободен Печат

На аеродромите во Грција се спроведуваат превентивни контроли за корона висрусот

МИА Агенција