Витаминска бомба: Освежителна медитеранска салата за топлите денови

салата
Фото: Pixabay

Салатата одамна не е само порција зелка, туку е многу побогат микс од сите потребни нутриенти кои можат да заменат цел еден оброк и да ве заситат. Ќе ја добиете потребната доза на витамини и протеини, а подготовката е брза и многу едноставна.

Оброк салатите се идеални за летниот период бидејќи содржат свежи состојки, може да се сервираат ладни и затоа се супер избор за топлите летни денови кога ни треба храна која е освежителна и хранлива.

Потребни состојки:

– 500 г тестенини по ваш избор, (пр. тортелини полнети со рикота)
– 500 г свеж спанаќ,
– 2 моркови,
– 200 г домати,
– 150 г пармезан,
– сол и бибер,
– маслиново масло
– ленено семе

Начин на подготовка:

Сварете ги тестенините по ваш избор и исцедете ја водата. Спанаќот измијте го, кратко пропржете го на маслиново масло, додајте ги морковите и доматите и убаво измешајте ги со тестенините. Зачинете со сол и бибер, ставете малку маслиново масло, посипете со рендан пармезан и ленено семе и убаво измешајте. На здравје!

Видео на денот