Витамини во тегла

Во периодот на вирози и разни други заболувања треба да се наполни организмот со витамини и минерали. Во овој период кај многу луѓе може да дојде и до паѓање на крвната слика, а ова нарушување се манифестира преку сонливост, недостаток на енергија и тромост на телото. Во тој случај неопходно е да се зголеми внесот на железото.

„Витамините во тегла“ се препорачуваат за замор, за подобрување на крвната слика, закрепнување по долга болест, за лицата кои работат тешка физичка работа, лицата на кои им е извадена слезинката, како и на оние кои имаат слаб имунитет.

За подготовка на „витамините во тегла“ потребни се следните производи во свеж облик: 4 парчиња цвекло, 4 моркови, 3 јаболки, 1 целер, 1 лимон, сок од два лимони и шест лажици мед.

Прочитајте и...  Актерите од „Игра на тронови“ ќе станат родители: Оваа серија дефинитивно ни донесе многу среќа! (ФОТО)

Подготовка:

Цвеклото, јаболките, морковот и целерот излупете ги, лимонот добро измијте го и сите состојки изрендајте ги или измелете ги. Додадете го сокот од лимонот и медот. Измешајте и ставете ја смесата во тегли и чувајте ја на ладно место, најдобро во фрижидер.

Земајте секој ден по три пати, половина час пред јадење, по една лажица од оваа мешавина.

Прочитај повеќе

Како да мирисате како Мадона?

Слободен печат

Веднаш ќе го реши вашиот проблем – Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Слободен печат

Ако не сте мотивирани за работа, можеби сте осамени – размислете за тоа!

Слободен печат

„Шенон не сака да бега од вистината – таа умира“ – Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Слободен печат

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анџелина Џоли на 16 и 44 години: Прашува на која слика е поубава (ФОТО)

Слободен печат

Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трик на една мајка по кој плочките во бањата ќе ви блескаат

Слободен печат

Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Слободен печат

Хроно појадок: Зучини тава

Слободен печат

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Слободен печат