Вистинско летно освежување: Рецепт за колач со кокос и лимета

Фото: Pexels / ROMAN ODINTSOV

Овошна, слатка закуска е токму онаа за топлите летни денови. Наместо комплицирана торта, можете да го испечете, овој фантастичен колач со лимета и кокос. Остриот мирис на лиметата во оваа нова идеја за рецепт дава прекрасен овошен и малку кисел вкус, додека кокосовите снегулки додаваат допир на егзотика. Со оглед на тоа што мешавината од кокосово млеко, бело чоколадо и свеж сок од лимета се прелива врз тестото на самиот крај, колачот е прекрасно сочен и со свеж вкус дури и по неколку дена.

Состојки:

За тесто:

– 125 г бело чоколадо
– 100 г путер
– 2 јајца
– 30 г шеќер
– 100 г брашно
– 100 г кокосови снегулки
– 1 лажичка прашок за пециво
– 1 исцедена лимета

За глазура:

– 50 г бело чоколадо
– 100 мл кокосово млеко
– 1 исцедена лимета
– кокосови снегулки за декорација

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови и ставете прилагодливо тавче за печење (приближно 18 на 27 цм). Алуминиумската фолија можете да ја преклопите неколку пати за да ја направите стабилна и да ја користите за да направите правоаголна рамка. На пареа растопете ги белото чоколадо и путерот и оставете ги да се изладат. Измешајте ги јајцата и шеќерот до пенеста смеса, а потоа измешајте ги брашното, кокосовите снегулки, прашокот за печиво и исцедениот сок од лимета. Сега измешајте го тестото со смесата од путер-чоколадо, наполнете го во калапот за печење и израмнете го.

Печете 20 до 25 минути и потоа оставете го тестото малку да се излади. Во мало тенџере загрејте го кокосовото млеко, додадете го сокот од лиметата, а потоа измешајте го белото чоколадо и оставете го да се растопи. Неколку пати боцнете го тестото со стапче и одозгора мачкајте ја глазурата лажица по лажица и измазнете ја. Пред послужување, исечете ја тортата и украсете ја со снегулки од кокос.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот