8 C
Скопје

ВИСТИНСКО ЧУДО: Родено бебе „големо“ колку пенкало, лекарите стравуваа дека нема да преживее (ФОТО)

Бебето било толку малечко што одредени членови на персоналот се плашеле да го земат во раце.

Мајката на бебето се породила во октомври во 23. недела од бременоста и новороденчето било малечко колку пенкало. Докторите четири месеци деноноќно го следеле нејзиниот раст и напредок додека повеќе не било во животно загрозувачка состојба.

Фото: Министерство за здравство на Бурјатија, Сибир

Кога го напуштило перинаталниот центар во февруари, бебето било тешко 2.642 грама.

Министерството за здравство на Бурјатија во сибирската област го опиша неjзиното опоравување како „вистинско чудо“, пишува Сибериан тајмс.

Фото: Министерство за здравство на Бурјатија, Сибир

Бебето било толку малечко што одредени членови на персоналот се плашеле да го земат во раце.

Олег Миткинов, шеф на неонаталогија во болницата порача дека денот кога тоа излегло од перинаталниот оддел е неговиот втор роденден.

„Навистина сум многу среќен што немашеп сериозни компликации“, истакнал тој.

Прочитајте и...  Сенатот во понеделник ќе започне судење за отповикување на Трамп
Фото: Министерство за здравство на Бурјатија, Сибир

Бебето уште неколку месеци ќе помине на Одделението за пулмологија пред да може да оди дома каде го чекаат родителите, браќата и сестрите.

Малото девојче, чие име не е откриено, ќе биде под строг надзор на лекарите најмалку до третата година, но засега се чини дека нема поголеми здравствени проблеми.

 

Поврзани вести

Сенатот во понеделник ќе започне судење за отповикување на Трамп

Слободен печат

Колаче кое е готово за 10 минути: Чајни чупавци кои им успеваат на сите!

Слободен печат

Османи: Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива

Слободен печат

Следното рочиште за „Таргет-Тврдина” ќе се одржи во вторник

Слободен печат

Српскиот воен синдикат добил поплаки од војници кои тврдат дека командантите ги тераат да се вакцинираат

Слободен печат

Конечно е постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Слободен печат

Остави Коментар