-2 C
Скопје

Високиот претставник за БиХ: „Време е Дејтонскиот договор да се замени со нов устав.“

Валентин Инцко, високиот претставник за Босна и Херцеговина, ги поздрави резултатите од локалните избори на кои опозицијата ги освои двата големи граови на почетокот на овој месец, нанесувајќи им удар на долгогодишните владејачки националисти.

Умерените ја презедоа власта во главниот град на Босна, Сараево и во Бања Лука, административен центар на претежно српскиот ентитет Република Српска, како и во другите поголеми градови низ земјата, на изборите на 16 ноември.

Во Сараево, Бошњачката партија за демократска акција (СДА) од Бакир Изетбеговиќ загуби во трките за градоначалник во три од четири општини кои беа освоени од кандидати на коалиција на умерени партии.

Во Бања Лука, опозициската Партија за демократски напредок ја доби функцијата градоначалник што претходно ја имаше партијата на Милорад Додик предводена од Српската алијанса на независни социјалдемократи (СНСД).
Инцко се согласи дека, и покрај неговиот ран успех, Дејтонскиот договор треба да биде заменет со соодветен устав.

Прочитајте и...  Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Поврзани вести

Навални од притвор повикува на протести: Не плашете се, излезете на улица, излезете за себе и за својата иднина

Слободен печат

Полициски час, задолжителна работа од дома, носење ФФП2 маски се дел од новите мерки во Германија

Слободен печат

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

ВИДЕО | Жителите од населбата Влае во страв: Тврдат дека биле сексуално вознемирувани од овој човек

Слободен печат

ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

Остави Коментар