Висок процент од родителите согласни младите да изучуваат теми од сексуално образование

Осумстотини родители и старатели преку телефонска анкета, направена во јули годинава, позитивно се изјасниле во врска со содржините по предметот Сексуално образование, кој од наредната учебна година ќе почне да се изучува во четири основни училишта во Македонија. Ова денеска на прес конференција го изјави извршниот директор на ХЕРА, Бојан Јовановски.

Според резултатите од направената анкета, најголем број од родителите (96%) сметаат дека сексуалното образование ќе им помогне на нивните деца да научат како да се заштитат од сексуално насилство во секојдневниот живот и на социјалните мрежи, а ист процент сметаат и дека овој предмет ќе им овозможи полесно да добијат медицинска помош во случај на ризик од ХИВ и сексуално преносливи болести, како и несекана бременост.

Прочитајте и...  Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Прочитајте и… НУНС ги повика надлежните да утврдат по чија наредба се пропагира омраза против Телевизијата Н1
Родителите сепак, најмалку го поддржуваат воведувањето на овој, за почеток изборен предмет, од кој децата ќе го дознаат значењето од давање согласност при влегување во сексуален однос, особено првиот.

Важно да се напомене, според Јовановски, е дека етничката припадност на родителите нема значајно влијание за воведување на содржини за сексуално образование. Имено, кај родителите со македонска етничка припадност прифаќањето за изучување на сите теми од сексуалното образование се движи меѓу 90-97 проценти, додека кај родителите Албанци, меѓу 81-95 проценти.

На часовите по сексуално образование, во рамки на пилот програмата, како што беше истакнато на прес конференцијата, ќе предаваат наставници, кои не мора задолжително да предаваат биологија.

Прочитајте и...  Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

– За предавањата ќе можат да се пријават и наставници по музичко или физичко, ако темата ја чувствуваат за блиска, и доколку сметаат дека ќе дадат придонес во сексуалното образование. Обуките за наставниците ќе ги спроведува бирото за развој на образованието во состав на МОН – објасни извршниот директор на ХЕРА.

Пилот проектот ќе започне во четири училишта, две во градски и две во приградски средини, каде што учат деца од етнички мешан состав.

Досега преку врсничките едукатори, во рамки на неформалните предавања, часови по сексуално образование следеле 1.300 млади во 20 училишта во Македонија.

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат