6 C
Скопје

Вирусот стигна и до јужниот пол: Во база на Чиле на Антарктик се регистрирани 36 случаи на ковид-19

На Антарктикот, единствениот континент што досега не беше погоден со пандемијата на ковид-19, се пријавени првите 36 инфицирани лица кои биле стационирани во чилеанската истражувачка база.

Тестовите дале позитивни резултати на 26 припадници на чилеанската армија и 10 вработени во базата. Тие се префрлени во изолација во чилеанскиот град Пунта Аренас и се наоѓаат во добра здравствена состојба.

Вирусот бил откриен и кај тројца членови на екипажот од бродот што е поддршка на базата откако се вратиле од Антарктикот.

Прочитајте и...  Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар