Вирусот стигна и до јужниот пол: Во база на Чиле на Антарктик се регистрирани 36 случаи на ковид-19

Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET

На Антарктикот, единствениот континент што досега не беше погоден со пандемијата на ковид-19, се пријавени првите 36 инфицирани лица кои биле стационирани во чилеанската истражувачка база.

Тестовите дале позитивни резултати на 26 припадници на чилеанската армија и 10 вработени во базата. Тие се префрлени во изолација во чилеанскиот град Пунта Аренас и се наоѓаат во добра здравствена состојба.

Вирусот бил откриен и кај тројца членови на екипажот од бродот што е поддршка на базата откако се вратиле од Антарктикот.

Видео на денот