Виртуозот Трпчевски во самоизолација испрати музичка порака до Загреб за верба и надеж (ВИДЕО)

Еден од најдобрите македонски амбасадори во светот, пијанистот Симон Трпчевски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ потврди дека ги почитува мерките на Владата за самоизолација.

-Дома сум, повеќето од времето пред некој шеткавме околу со семејството. Сега зимата дојде и практично седиме дома, освен по најнеопходни потреби како храна. Значи дома седиме и ги почитуваме препораките на Владата, на докторите. Убаво е да се биде дома, дури и тоа ако е принундно, да се одвои малку време да се помине повеќе време со семјството. Потребно е самосвеста во овој период да биде на високо ниво. Искусуваме нешто што до сега не сме го искусиле и ајде да се потрудиме сето ова да пројде побрзо, изјави Трпчевски.

Прочитајте и...  Гелови за дезинфекција на раце ќе се поставуваaт во влезови на зградите во Општина Центар

Покрај на полето на креативноста, изолацијата е и добра психолошка вежба.

-Добро е што духот се задржува, добиваме секојдневно пораки со шеговита содржина и ја отвора креативноста. Нема да лажам дека кога човек седи во отворен простор губи од креативноста, но морам да спомнам дека е и добра психолошка вежба, вели Трпчевски.

Тој кспрати музичка порака како порака за поддршка на луѓето во Загреб.

Јас како музичар најубавата порака можам да ја испратам со музика. Пред два дена ме чекаше порака од колеги од Загреб. Не ми се веруваше, мислев дека е шега. Но, гледате дека природата на овој или оној начин сме свесни дека ни кажува дека ја „претеравме“. Жал ми е за она што се слуѕчи во Загреб и можам да испратам една музичка порака – за верба и надеж – Бетовен, изјави Трпчевски.

Прочитајте и...  „Македонски телеком" демантира дека е активирана 5G мрежа во земјава

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат