Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Организаторите на Вимблдон соопштија дека ќе издвојат 10 милиони евра за парични награди на 620 тенисери иако турнирот е откажан поради пандемијата на коронавирусот.

Вкупниот награден фонд на Вимблдон за исплата на тенисерите е 12.5 милиони долари или 10 милиони евра, а организаторот на грен слем турнирот по консултациите со осигурителните компании одлучи дека 256 играчи кои би играле во главната жрепка ќе добијат по 31.000 долари, додека 224 тенисери и тенисерки кои би играле во квалификациите ќе добијат по 15.600 долари.

Исто така 120 играчи кои би играле во дубл ќе добијат по 7.800 долари, додека 20 играчи во инвалидски колички ќе добијат по 7.500 долари односно по 5.000 долари.

– Веднаш по откажувањето на Вимблдон, вниманието го насочивме на тоа како да им помогнеме на тие кои овозможуваат да постои Вимблдон, тенисерите и тенисерките. Знаеме веке во овие месеци владееше неизвесност, а многу играчи имаа финансиски проблеми, а тие оправдано очекуваа да заработат сонастапот на Вимблдон и поради тоа баравме и пронајдовме начин како да им помогнеме – изјави извшниот директор на турнирот, Ричард Луис.

Прочитајте и...  Ботас ќе вози за Мерцедес и наредната сезона

Вимблдон годинава за прв пат по 1945 година е откажан поради пандемијата на коронавирусот, но организаторот тоа откажување добро го наплати, доби 114 милиони евра од осигурителните компании.

Организаторот објави дека го менува и системот на одредување на носителите и од наредната година носителите за машкиот турнир во поединечна конкуенција ќе се одредуваат исклучиво по ранкингот на АТП. Во женска конкуренција засега нема да има промени.

Прочитај повеќе

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат

Вардар и фудбалскиот „земјотрес“ против ЦСКА Москва, незаборавната дружба во Уранија! (ФОТО+ВИДЕО)

Атанас Костовски

ЛШ, Гарсија: Јувентус не е само Дибала и Роналдо!

Слободен печат

Ништо од трансфер на Младеновски во Динамо Киев

Слободен печат

Обамејанг е блиску до нов договор со Арсенал!?

Слободен печат

Македонските екипи европските мечеви ќе ги играат на Кипар!?

Слободен печат