Викторија Вујовиќ, невропсихијатар: Не ги учете вашите деца да бидат богати, туку среќни!

Kако да ги научиме нашите деца, денес, да бидат среќни? Нештата се во индивидуалноста во доживувањето на чувството на пријатност. Со зборови, без зборови, со насмевка, сјај или восхит во очите, може да ги поттикнете и да нацртаат нешто кога се среќни, да ја отпеат или ислушаат музиката што ги прави среќни. Споделувајте ја среќата со врсниците, со помалите и со повозрасните, тогаш среќата станува поголема и попрепознатлива.

Важно е на нашите деца да не им го нудиме лажниот морал на среќа, да не ги збунуваме со двојните пораки. Колку ние, возрасните, сме уморни или несреќни, а од нив очекуваме да бидат весели и среќни! Преголемите очекувања од децата во процесот на нивното образование, од наставниците до родителите, прави расчекор меѓу желбите и можностите и води кон чувство кое е вознемирувачко. А, вознемирено дете не може да биде среќно.

Прочитајте и...  Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Да им дадеме можност да почувствувуваат колку сме ние возрасните среќни кога се тие покрај нас. Поттикнувајте ги на непосредна средба со животот и обидете се да им објасните дека виртуелната комуникација отуѓува. Колачето што ќе го приготви мама, зачинето со љубов, е највкусно. Кога тато ќе ве дочека пред училиште, најубаво е. Кога наставникот ќе ти каже дека ти можеш – детето е најсреќно. И кога во детските игри во кои се слушаат гласови и се даруваат насмевки, кога се лутат, кога губат или победуваат, среќни се! Но не инсистирајте да ви кажат дека се среќни. Тоа е погрешен начин на кој возрасните ја изнудуваат среќата од децата и со тоа ги прават само тажни. Зашто детето не сака да лаже. Ако ви каже – сослушајте го, ако не ви каже, тогаш почувствувајте го!

Прочитајте и...  На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Не ги учете вашите деца да бидат богати, научете ги да бидат среќни, па кога ќе пораснат ќе знаат да ги вреднуваат нештата, а не цената. И тогаш велам, ќе се чувствувате како реализиран родител, бидејќи тоа е онаа цена која нема цена.

Пишува проф. Викторија Вујовиќ, невропсихијатар.

Прочитај повеќе

Уништете ги бактериите во организмот со редовно јадење на аронија

Слободен печат

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски