Викендов запалени два нови контејнери

Во текот на изминатиот викенд непознати сторители запалиле два нови контејнери за одлагање смет што беа поставени во населбите Ѓорче Петров и Карпош, со што е предизвикана голема материјална штета. Како што информираат од Град Скопје, благодарение на брзата реакција на скопските пожарникари, огнот не се проширил кон околните објекти и возила.

Оштетениот контејнер во Ѓорче Петров е веќе заменет, а во Карпош требаше да биде заменет до крајот на денешниот ден.

Градот апелира граѓаните да ја почитуваат поставената урбана опрема на јавните површини и да не ги палат садовите за отпад за да се овозможи ефикасно подигање на комуналниот отпад и одржување на јавната хигиена.

Прочитајте и...  Болниците преполни, ќе враќаат пациенти!

Поврзани вести

Попоски позитивен на ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: На згради во француските градови се прожектираа карикатури од Мухамед од „Шарли Ебдо“

Слободен печат

Дваесет и еден вработен во болница во Загреб позитивни на ковид-19

Слободен печат

Заев: Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, освен оние што вршат достава на храна

Слободен печат

Франција пред италијанско сценарио: Заразени над 40.000 луѓе со ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Не вели „њет“: Путин не исклучува руско-кинески воен сојуз во иднина

Слободен печат

Остави Коментар