Викендов во Скопје ќе се прска против комарци

Прскање против комарци / Фото: Град Скопје

На подрачјето на Скопје во сабота и недела, на 14 и 15 август, во раните утрински часови ќе се врши авионска дезинсекција против комарци, информираат градските власти.

Терестричната дезинсекција против комарци ќе се одвива од понеделник, 16 август, до петок, 20 август, од 22 до 3 часот, наредниот ден.

Како што информираат од Градот Скопје, доколку временските услови не дозволуваат да се прска, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин.

Се известуваат пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

 

Видео на денот