Викендов ќе се прска против комарци во Скопје

Градот Скопје ги известува граѓаните дека првата фаза од авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе почне на 18. мај (авионско) и 19. мај (терестрично).

Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе се одвива во сабота и во недела, во раните утрински часови.

Терестричната дезинсекција, на подрачјето на Град Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе започне во недела и ќе заврши најдоцна до четврток, во период од 23 до 4 часот, наредниот ден.

Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин, а согласно на тоа ќе се извршува и терестричната дезинсекција.

Прочитајте и...  Над три милиони активни случаи со Ковид-19 во светот, Бразил е една од најпогодените земји (ВИДЕО)

Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

Прочитај повеќе

Австрија укинува гранични контроли кон сите соседи, освен Италија

Слободен печат

Од вечер повторно полициски час, задоцнета активност за казнување за непочитување на мерките за заштита

Слободен печат

Следната недела ќе биде објавена преговарачката рамка, наесен старт на преговорите

Слободен печат

Преку девет банки ќе се издава домашната платежна картичка, за неа не се аплицира

Слободен печат

Протестите во САД стануваат се побројни, се уриваат статуи на расистички политичари и генерали

Слободен печат

Сончево време, попладне изолирана појава на дожд и грмежи

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 17/05/2019 - 08:02 at 08:02

Алал да му е на тој што одлучил да се прска во време кога дождот истура , за да ги ништи комарците. Кои комарци? Па тие недоносени едни, во време на дождови се пикаат во безбедни места, а вие ненормални, ќе прскате. Или, нека се троши се што е од народот, па гајле му е на некого.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат