Вигемарк: Распоредувањето на илјадници војници на НАТО на Косово е опција во случај на нова ескалација

војници КФОР EPA-EFE/STRINGER

Откако членовите на КФОР беа повредени минатата недела, НАТО најави дека ќе испрати дополнителни 700 војници на северот на Косово, а шефот на ЕУЛЕКС во заминување, Ларс Гунар Вигемарк, не исклучи дека НАТО може да одлучи да распореди илјадници воени војници. во Косово, пишува АП.

„Ако ситуацијата стане понестабилна, ако повторно почне да ескалира, се разбира, тоа е опција“, рече Вигемарк.

Шефот на ЕУЛЕКС изјави и дека ќе дојде време кога цивилната полиција на ЕУЛЕКС нема да биде потребна на Косово, кое повеќе нема извршни овластувања, туку само „ја надгледува косовската полиција“.

„Но, условите се уште не се комплетирани“, рече тој.

Вигемарк, кој исто така служеше во Босна и Херцеговина, рече дека е од витално значење инцидентите како последниот забележан во северно Косово да не се дозволи да ескалираат во некаков вид на вооружен конфликт.

„Тековниот дијалог меѓу Белград и Приштина е местото за решавање на повеќето отворени прашања“, рече тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот