ВИДЕО+ФОТО | Дневна доза позитива: Запознајте го Боџи – Кучето кое го знае распоредот на јавниот превоз во Истанбул

Фото: Приватна архива

Кучето Боџи стана вистинска сензација во Истанбул поради многу симпатична причина. Имено, ова куче скитник не може да остане долго време во засолниште и не само што сака да се вози со јавен превоз, туку кучето Боџи го знае точниот распоред на превозот.

Така, тој минува најмалку 29 станици користејќи различни начини на масовен транзит, од траекти до автобуси.

Неговото движење е проследено со микрочип што го постави општината на Истанбул која се грижи за кучињата скитници. Исто така, општината го пречекува двапати неделно во засолниште, каде што се проверува неговата здравствена состојба и каде што добива соодветна грижа, пренесува „Њујорк Пост“.

Кога персоналот на засолништето ја откри страста на Боџи за возење во возила, тие одлучија редовно да го посетуваат во авантурите.

„Многу му се допаѓа. Навистина, поудобно му е во присуство на луѓе отколку во присуство на други животни“, рече работникот од засолништето.

Боџи ги има симпатите на патниците, така што никому не му пречи и сите се среќни што се возат со овој метеж…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк