ВИДЕО+ФОТО | Цеца блеска во креација на македонскиот дизајнер Златко Јовановски: Пејачката препуштена на имагинацијата на „JZJ“

Фото: Златко Јовановски-ЈЗЈ

Попознат како „JZJ“, под името кое го носи и неговиот моден бренд, Златко Јовановски важи за еден од најхрабрите модни дизајнери на македонската сцена.

Како перфекционист во својата работа и дизајнер за кој не постојат граници во креирањето ги преплави светските магазини во измината 2020 година, а негови креации носеа светски познати имиња.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Couturier (@jzj_zlatko_)


Креациите на Златко го привлекоа вниманието и на српската поп – фолк пејачка Светлана Ражнатовиќ – Цеца со која Златко неодамна оствари соработка. Фолк – дивата на еден од нејзините настапи блескаше во креакција на нашиот дизајнер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Couturier (@jzj_zlatko_)


„Соработката со Цеца дојде поодамна, кога нејзината стилистка ме контактираше и побара да дизајнирам нешто специјално за неа. Јас ја прашав во кој правец да оди дизајнот, а стилистката ми кажаа дека Цеца ги видела моите креации, дека и се допаѓа се што правам, па затоа ќе остави на мојата имагинација“, вели Златко.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Couturier (@jzj_zlatko_)


Крунисан за неговата работа, Јовановски со своите креации им дава храброст на дамите да го носат на себе тоа што отсекогаш го посакувале за еден за нив посебен ден.

Видео на денот