ВИДЕО+ФОТО | Аманда Горман воодушеви на Мет Гала: Девојката која го воодушеви светот со нејзината поема на инаугурацијата на Џо Бајден

Фото: Принтскрин / Instagram

Иако традиционално се одржува на првиот понеделник во мај, гламурозната Мет Гала поради пандемијата на коронавирусот, го доживеа своето прво есенско издание.

Девојката што на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден го воодушеви светот со изведбата на нејзината поема, Аманда Горман се појави во креација на Вера Венг во сина боја, декорирана со дискретни сребрени детали.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda Gorman (@amandascgorman)

Армија славни личности повторно прошетаа по црвениот тепих на музејот „Метрополитен“ во Њујорк. Оваа година главната тема на Мет Гала беше „Во Америка: Лексикон на модата“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda Gorman (@amandascgorman)


Како и секое претходно издание на најгламурозната модна вечер, славните личности беа буквално во трка на оригинални модни изданија. Престижниот моден настан што традиционално го организира списанието „Vogue“, собра многу познати личности од светот на модата и шоу – бизнисот.

Видео на денот