ВИДЕО+ФОТО: 20 години „Прашина“ на Милчо Манчевски

прашина милчо манчевски
ФОТО: Архива

Веднаш по премиерата во Венеција, реакциите за „Прашина“ беа поделени – публиката беше воодушевена и со долги аплаузи и овации ја проследи проекцијата, а критичарите беа главно резервирани и првата реакција беше дека е ова многу чуден филм.

Јубилејот 20 години од премиерата на „Прашина“ на Милчо Манчевски на отворањето на Венецискиот фестивал во 2001, ќе се одбележи со презентација на филмот на три угледни платформи на денот од годишнината, недела, 29 август: Македонската радио телевизија ќе го емитува во 23 часот; во 20 часот ќе биде прикажан под отворено небо во дворот на Кинотека; а на фан страницата на Манчевски на Фејсбук ќе биде поставен линк за бесплатен стриминг на филмот.

прашина милчо манчевски
ФОТО: Официјален постер

КАКО СЕ СНИМАШЕ „ПРАШИНА“; ИСТОРИСКИ ФАКТИ; РОБЕРТ РЕДФОРД, РИЧАРД ГИР И ХАРВИ ВАЈНСТИН; КАКО ВО ВЕНЕЦИЈА РЕАГИРАА ПУБЛИКАТА, РЕЖИСЕРИТЕ АЛФОНСО КУАРОН И КАРЛО КАРЛЕИ И СЛАВНИОТ РОМАНСИЕР АЛЕСАНДРО БАРИКО, И СВЕТСКАТА КРИТИКА; КАКО ФИЛМОТ ВЛИЈАЕШЕ НА ВИСОКАТА МОДА…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Видео на денот