ВИДЕО | Жестоки судири на улиците на Бејрут

Фото: Архива/ЕПА

Илјадници луѓе се собраа кај пристаништето во Бејрут за да ја одбележат годишнината од ужасната трагедија – експлозијата која направи пустош од еден кварт во градот – и да им искажат почит на загинатите.

Истовремено Либан е на раб од невиден финансиски и економски крах и политички застој кој трае цела година.

Така, овој помен на настраданите се претвори во масовни демонстации во кои дојде до жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите.

Демонстрантите се собраа на различни локации во градот, скандирајќи против корумпираната власт која ја сметаат за одговорна за експлозијата во пристаништето.

Полицијата со демонстрантите се справува со гумени куршуми и водени топови, а во близина на либанскиот парламент во Бејрут подигнати се барикади.

Видео на денот