ВИДЕО: Жените ги рушат бариерите, повеќе нема само машки професии

Мартина Димовска/Фото: Слободен печат

Денеска во Европската куќа во Скопје се одржа настанот „Жените ги рушат бариерите: Приказни за триумф и отпорност“ организиран од страна на Шпанската Амбасада во Република Северна Македонија, со цел да се издигнат жените кои ги пробиле родовите стереотипи и општествените норми во ретките професии.

Настанот го отвори шпанскиот амбасадор Хосе Луис Лосано Гарсија заедно со Фатмире Исаки – заменик на министерот за надворешни работи.

Дел од настанот и панел дискусијата беа трите женски лидери од меѓународниот вселенски универзитет ISU, магистри за вселенски студии 22, Лаура Перез, Андреа Сантос Лопез и Мартина Димоска кои не запознаа со нивните професии во индустријата претежно ориентирана кон мажите.

За овој настан зборуваше Мартина Димоска, магистер на вселенски науки и првиот македонски аналоген астронаут и првата жена aстронаут од Балканот која е вклучена во мисија во Интегрираното аналогно живеалиште наменето за Месечината и Марс, финансирано од НАСА.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот