-1 C
Скопје

ВИДЕО | Земјата каква што не сме ја виделе: НАСА објави забрзана снимка од создавање на тајфун

Организацијата на НАСА, Студио за научна визуелизација (СВС) објави неверојатна видео снимка која ја покажува Земјата каква што досега не сме ја виделе.

Забрзаното видео прикажува седум дена во 2005 година кога на крајбрежјето во Кина се создаде тајфун од четврта категорија. Научниците ги користеа податоците на модел на НАСА користен за набљудување на Земјата. Симулацијата е направена со помош на суперкомпјутер, пишува „Футуризм“.

Целта на видеото е, велат од НАСА, јавноста да добие појасна слика на нашата планета и нашето место на Земјата, но и да ги приближи луѓето кон визијата и мисијата на НАСА.

„Вработените во СВС соработуваат со научници во креирање на визуелизација, анимација и фотографија за подобро да ја разберат Земјата и научното истражување на вселената“, пишува на веб страницата на СВС.

Прочитајте и...  Прв контакт меѓу досегашната и идната администрација на САД: Мајк Пенс и честиташе на Камала Харис

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Пендаровски за МИА: Во одговорот на Акцискиот план Бугарија зборува за нашите идентитетски белези

МИА

За ЕУ нема алтернатива, членство во ЕЕЗ е само преодно решение

Слободен печат

Облачно со сончеви периоди и ветер, снег на југ

Слободен печат

Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Четвртиот пакет ги исклучи оние од третиот: Од 78.000 приговори за помош од 6.000 денари, прифатени само 2.132!

Соња Кириџиевска

Палењето знаме е примитивизам што треба да се казни

Соња Христовска Угриновска

Остави Коментар