27.8 C
Скопје

ВИДЕО | Здравковски: Не се прави доволно на патот кон ЕУ

Ние постојано следиме дека стигаат пораки од различни европратеници од било кое ниво на функционирање на ЕУ и тоа е нормално затоа што ние како земја кандидат тежнееме да стигнеме еден ден таму, меѓутоа сметам дека недоволно се прави и покрај сите повици од страна на нашите власти од страна на Владата на Република Македонија како и од страна на претседателот и на мнозинството во Собранието, недоволно се прави за да имаме некој развој.

Ние постојано кажуваме дека сакаме да стигнеме таму и постојано некако како да го правиме тоа затоа што мораме, а не затоа што сакаме… Се движиме кон ЕУ меѓутоа се движиме за да ги постигнеме тие норми затоа што се услов а не правиме ништо што би ни го олеснило нас животот за некако да се синхронизираме со тие барања, да ги направиме и нашиве стандарди кои што треба да ги направиме за да дојдеме до таму, меѓутоа паралелни и да ги усогласиме потребите на граѓаните, вели за УБ, Игор Здравковски од ВМРО – ДПМНЕ.

Поврзани вести

Курц: Северна Македонија сработи одлично на патот на евроинтеграциите

Слободен печат

Европската унија со економски санкции против Белорусија

Слободен печат

Вулин: Да им се забрани влез во Србија на оние кои гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Катерина Стевовска

ФОТО | Вистинско уживање! Се кандисавме за Охрид, бендисавме и топло препорачуваме: Кај Маја и Душица на домашни специјалитети од кои ќе ви се отворат сите чакри

Јасмина Кантарџиева Димков

Главен научник на СЗО: Разочарува резултатот на вакцината „КјурВак“

Слободен печат

ВИДЕО | Вознемирувачка ситуација: Мечка влегла во град во Јапонија, четири лица се повредени

Слободен печат

Остави Коментар