ВИДЕО: Започна антитерористичка операција, вели казахстанскиот претседател

Немири во Казахстан
Немири во Казахстан / Фото: EPA-EFE/STR

Казахстанскиот претседател Касим Џомарт Токаев тврди дека уставниот поредок во голема мера е воспоставен во оваа централноазиска држава погодена од немири оваа недела, соопшти неговиот кабинет.

Министерството за внатрешни работи на Казахстан во посебно соопштение соопшти дека 26 вооружени криминалци се убиени, а повеќе од 3.000 се приведени, додека од почетокот на протестите биле убиени 18 полицајци и членови на Националната гарда.

-Покрената е антитерористичка операција. Силите на редот и законот работат напорно. Уставниот поредок е многу вратен во сите региони на земјата, рече Токаев.

-Локалните власти ја контролираат ситуацијата. Но терористите продолжуваат да користат оружје и да го оштетуваат имотот на граѓаните. Затоа, антитерористичките акции треба да продолжат се додека милитантите не бидат целосно елиминирани, додаде тој.

Русија вчера испрати падобранци за да помогнат во задушувањето на бунтот во една од најблиските поранешни советски членки на Москва, како дел од безбедносниот блок ОДКБ предводен од Русија.

Утринава дописниците на Ројтерс видоа вооружени оклопни возила и војници на главниот плоштад во Алмати, најголемиот град во Казахстан, каде војниците пукаа врз демонстрантите еден ден претходно.

Неколку метри подалеку, дописниците на Ројтерс виделе мртво тело во тешко оштетен цивилен автомобил. Во друг дел од градот, на друг плоштад во Аламати забележале ограбена продавница во која се продавала муниција и воени возила и околу 100 луѓе во униформи.

Токаев денеска ќе и се обрати на нацијата, соопшти неговата администрација, и ќе им каже на луѓето во Алмати да го ограничат движењето низ градот додека „потрагата по бандитите кои се кријат“ сè уште трае.

Вакво насилство е невидено во земја со која од советско време владееше лидерот Нурсултан Назарбаев, кој продолжи да владее и покрај тоа што се повлече од претседателската функција пред три години.

Бунтот, кој започна како протест против новогодишните цени на горивата, избувна во средата кога демонстрантите упаднаа во јавни згради во Алмати и други градови и ги запалија. Тие извикуваа слогани против поранешниот претседател Назарбаев, кој се повлече во 2019 година. Демонстрантите го обвинија семејството и соработниците на Назарбаев дека се збогатиле, додека 19-милионската нација остана сиромашна.

Наследникот на Назарбаев, самиот Токаев, беше обвинет претходно оваа недела за бунт на терористи обучени во странство.

Видео на денот