12 C
Скопје

ВИДЕО: Замрзнато езеро во САД писта за слетување на авиони

Езерото Винипесоки  во сојузната американска држава Њу Хемпшир оваа зима поради силните бури и снегови е претворено во писта за слетување на авиони, соопштија властите Њу Хемпшир.

Езеро во должина од околу осумстотини метри може да служи како писта под услов дебелината на мразот да е најмалку триесет сантиметри, изјави неименуван службеник,  а ледениот аеродром  има дозвола од американската Сојузна управа за воздухопловство.

Замрзнатото езеро се користи за слетување на авиони само ако дебелината на мразот е рамномерно иста, а минатиот викенд таа била над педест сaнтиметри, така што тоа било отворено за слетување на авиони.

 

Прочитајте и...  Вархеји: Албанија ги исполни условите за прва меѓувладина конференција со ЕУ

Поврзани вести

Најмала пензија земале дури 78.023 пензионери

Слободен печат

По еден месец пауза, пратениците се вратија во собраниските клупи

Нови 473 пациенти во Федерацијата БиХ и 21 починат пациент

Слободен печат

Изградбата се коси со препораките на УНЕСКО за Охрид

Југослава Дуковска

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

Слободен печат

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Слободен печат

Остави Коментар