15.8 C
Скопје

ВИДЕО | Вработените протестираат пред домот на Ана Винтур: Газдите носат „Прада“, а работниците не добиваат ништо

Вработените во синдикатот „Њујоркер“ протестираат пред куќата на Ана Винтур затоа што бараат поголема плата и безбедност на работата од „суровата модна мајка“.

Работниците марширале сѐ до нејзиниот дом во Њујорк со натписите: „Не можеме да јадеме престиж“, „Газдите носат Прада, а работниците не добиваат ништо“, „Бараме фер плаќање!“ „Поштено платете сега“…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anna Wintour (@wintourworld)

Околу 100 работници скандирале пред куќата на уредничката на модниот магазин „Вог“, а неколку полицајци го набљудувале настанот.

Луѓето од различни средени не можат да си дозволат да работат таму, рекла една од работничките.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anna Wintour (@wintourworld)


Протестот беше нагло заострување на двегодишната борба на вработените во Њујорк со „Конде Наст“ околу платите, надоместот за здравствената заштита и проблемите од работниот живот, рекла жената.

Модната икона и извршна директорка на „Вог“ сè уште не се огласила по повод барањето на работниците, но луѓето од нејзиното опкружување велат дека не е добро тоа што ја откриле адресата на Ана во јавноста.

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар