15 C
Скопје

ВИДЕО | Војновиќ: Историјата покажува дека пандемиите траат од две до три години во неколку брана

Краткорочните ризици за момент беа ограничени од големите стимули кои ги дадоа Централните банки на најразвиените економии. Билансот на централната банка на Америка, за да имате претстава е илустративно прикажан со билансот на двете централни банки, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Маја Кадиевска Војновиќ, поранешен вицегувернер на НБРМ.

-Во тој период, од март, билансот е зголемен за 2,8 трилиони долари и е на ниво од 7 трилини долари. ЕЦВ немале ваков биланс. Тој е историски баланс и изнесува 6,8 трилиони евра, што е зголемување за за 2,1 трилиони евра. Тоа се испумпани пари во економијата. Тоа на нас како Северна Македонија ни овозможи да се задолжиме на меѓународните финасиски пазари по пониска камтна стапка, рече Маја Кадиевска Војновиќ, поранешен вицегувернер на НБРМ.

Прочитајте и...  Во Египет извршени 11 егзекуции на осудени за убиство
Маја Кадиевска Војновиќ, поранешен вицегувернер на НБРМ

Во принцип, вели Кадиевска Војновиќ, ова за земјите во развој кај што сме и ние, овозможи да имаме пристап до меѓународните финансиски пазари што е добриот момент.

-Но што отсега понатаму? Светот знае дека оваа криза нема да има краткорочен карактер. Не може со магично стапче да се излезе од рецесија. Историјата покажува дека пандемиите траат од две до три години во неколку брана. Требаше да се предвиди долгорочниот карактер на кризата, како што го направија Германија и САД. За во иднина јас не мислам дека овие Централни банки нема да ја прекинат монетарната офанзива, а со тоа и ние ќе можеме да излеземе на меѓунардниот пазар на капитал, вели Кадиевска Војновиќ.

Прочитајте и...  Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

За состојбата во Северна Македонија, кои политики и како тие треба да се креираат за да се амортизира ударот врз македонската економија погледнете во видеото:

Поврзани вести

Жител на Боговиње со оружје се заканувал поради расправија во сообраќајот

Слободен печат

Прв контингент од Кина: Црна Гора доби 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“

Слободен печат

Здружуваат сили: Есперти од САД и од Кина заеднички во борбата против пандемијата

Слободен печат

Со Оперативниот план за вработување 2021 ќе бидат опфатени 10 279 лица

Слободен печат

Курти со писмо до Нетанјаху и до Ердоган: Ви благодарам за честитките за изборната победа

Слободен печат

Гаф на Османи, на пописот има графа „Бугари„

Слободен печат

Остави Коментар