ВИДЕО: Војник во Мариупол среде експлозии ја пее песната на Калуш Оркестра

Фото: Инстаграм/Јутјуб

Видеото од украинскиот војник кој ја пее победничката песна на Евросонг додека во позадина се слушаат експлозии ги обиколи социјалните мрежи.

„Му честитаме на Калуш Оркестра за победата на Евросонг од самото срце на Мариупол. Ви благодарам на поддршката“, порача војникот од видеото.

Украинскиот бенд Калуш Оркестра во саботата триумфираше со песната „Стефаниа“ во Италија на Евросонг. Песната е спој на рапот и традиционалната народна музика, а посветена е на мајката на фронтменот Олех Псиук. Украинците именуваа и една железничка рута во „Стефаниа Експрес“, по називот на победничката песна.

Видео на денот