15 C
Скопје

ВИДЕО: Војната на богатите ја добија „граѓаните“, Марез го однесе Манчестер сити во финалето во ЛШ

Екипата на Манчестер сити оствари историски успех, ќе игра во финалето на Лигата на шампионите откако и во вториот полуфинален меч беа подобри од ПСЖ. По победата во Париз од 2:1, овој пат „граѓаните“ славеа со 2:0 и за прв пат ќе играат во финалната пресметка за трофејот во елитното клупско натпреварување.

Херој на „граѓаните“ е Ријад Марез кој ги постигна двата гола и со тоа го елиминира минатогодинешниот финалист. Првиот гол Ријад Марез го постигна во 11. минута откако одбиената топка по шутот на Кевин Де Брујне дојде до него и воопшто немаше проблеми да го совлада Навас.
ПСЖ имаше шанса експресно да се врати во игра но шутот на Маркињос заврши во пречката, додека Анхел Ди Марија шутираше покрај голот на Едерсон.

Во второто полувреме, нешто помирен ритам и јалова иницијатива на ПСЖ, но сите надежи на „светците“ дека ќе успеат да направат пресврт, се урнаа во 63. минута кога Марез повторно го совлада Кејлор Навас и сосема заслужено го однесе својот тим во финалето на ЛШ.
Нервозата во редовите на ПСЖ по примениот гол беше евидентна и тоа резултира со црвен картон на Ди Марија поради газењето на Фернандињо и тоа надвор од теренот.
Противникот на Манчестер сити во финалето кое ќе се игра во Истанбул ќе биде познат утревечер по натпреварот помеѓу Челси и Реал Мадрид. Првиот натпревар заврши без победник, 1:1.

Поврзани вести

ВИДЕО: ВАР драма во Мадрид, Реал никако да го престигне Атлетико!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гранде Милан“, Јувентус демолиран во Торино!

Слободен печат

ВИДЕО: Адеми и Ристовски со „петарда“ до шампионскиот трофеј во Хрватска

Слободен печат

ВИДЕО: Втора титула за Зверев на Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Начевски: Запрепастен сум, да бидам жртва на еднострана изјава на Бајрамоска без соочување и сведоци??

Слободен печат

ВИДЕО: Тричковски во голгетерска форма го очекува Европското првенство!

Слободен печат

Остави Коментар