(ВИДЕО) Во украински напад погоден рускиот вселенски комуникациски центар на Крим

На окупираниот Крим во текот на ноќта се случија серија експлозии во близина на неколку населени места.

Локалните медиуми јавуваат, особено, за напад врз руска воена единица во близина на Евпаторија.

Телеграм каналот „Кримски ветер“, повикувајќи се на видео и фотографии од очевидци, објави дека во воениот објект на руските сили во селото Витино се случува голем пожар.

Според информациите споделени на Телеграм, по експлозиите што ги слушнале мештаните, возила на брза помош се движеле кон населбата.

Се испостави дека центарот за вселенска комуникација со долг дострел во селото Витине бил погоден од страна на украинските сили. Овој објект Русите го зазеле при анексијата на Крим.

Интерактивната сателитска мапа на НАСА сними пожар на територијата на оваа руска воена единица.

Истражувачите открија дека најмалку еден систем за електронско војување Красуха се наоѓа на територијата на овој објект, дизајниран да покрива командни пунктови и други важни руски објекти.

Од воената единица во близина на Евпаторија, Русите ја контролираат орбиталната групација на нивните вселенски летало.

Конкретно, тие обезбедуваат навигациска контрола и следење на вселената.

Слабеењето на руската воздушна одбрана на привремено окупираната територија ги зголемува шансите за украински ракетни напади врз воените објекти на напаѓачите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот